Kontakt 724 944 078
ÚvodPodpora

7 typických chyb při míchání a jak jim předcházet

Míchací práce jsou neoddělitelnou součástí každodenní činnosti na staveništi. Těmto pracím je důležité věnovat náležitou pozornost a preciznost, protože používání nesprávně namíchaných směsí přímo přispívá k vzniku budoucích vad stavby a následným dodatečným nákladům. Pokud se vyhnete následujícím sedmi chybám, které se při míchání vyskytují nejčastěji, riziko vzniku nežádoucích vad stavby bude minimální.

 

Chyba číslo 1: Používání nesprávných metel nebo používání jedné metly pro všechny směsi

 

Používáte jednu metlu pro míchání různých materiálů? Různé stavební materiály mají rozdílné nároky na míchání. Při používání nesprávné metly se může stát, že materiál nebude homogenně promíchaný. Budou se v něm vyskytovat shluky nerozmíchaných částic (hrudy) nebo bubliny.

Např. samonivelační směsi vyžadují speciální míchací metlu s vysokými smykovými silami, jako je typ Collomix KR. Použitím správné metly zvýšíte objem míchaného materiálu.

 

Metly COLLOMIX

 

 

Chyba číslo 2: Příliš velká nebo malá nádoba na míchání

 

Správná velikost nádoby může ovlivnit výsledek míchání. Při výběru nádoby byste měli vzít v úvahu celkový míchaný objem. Pokud si vyberete příliš malou nádobu, směs Vám bude stříkat z nádoby ven, což může vést ke ztrátám důležitých součástí míchané směsi. Rovněž si tím znečišťujete pracoviště a okolní, možná už finální povrchy. Správně vybranou nádobu máte tehdy, pokud je hladina míchané směsi 10 a více cm pod jejím okrajem a spirály metel jsou úplně ponořené.

 

vedrá

 

 

Chyba číslo 3: Nesprávná technologie – Nevhodné míchací nástroje

 

Mnohé stavební materiály si vyžadují speciální míchací technologie a míchací nástroje. Před mícháním si důkladně pročtěte návod na přípravu Vašeho materiálu. Renomovaní výrobci technologii míchání a nástroje na to potřebné přesně popisují.


Například, pokud mícháte dvousložkové reakční pryskyřice jen s použitím běžné vrtačky a standardní míchací metly, můžete si způsobit značné škody. Znehodnotíte samotný materiál a jeho nevyhnutelné odstraňování Vás bude stát mnoho času i peněz. U nesprávně promíchaných reakčních pryskyřic se vyskytují trvale lepkavé plochy, plochy s různými odstíny, případně jiné defekty. Ideální je obě složky předmíchat v oddělených nádobách a až potom je smíchat. Pokud do směsi přidáváte písek, měli byste použít speciální míchadlo s nuceným oběhem, nebo dvouvrtulové ruční míchadlo.

 

 

Chyba číslo 4: Nesprávný směr míchání

 

Správný směr míchání je velmi důležitý pro dosažení dokonalého výsledku. Předtím, než začnete míchat, měli byste si prověřit, zda se materiál míchá shora dolů nebo naopak. Nesprávné míchání Vám může znehodnotit míchaný materiál a znemožní práci s ním (nanášení, vrstvení a pod.). Požadovaný směr míchání se zajistí volbou správné metly.


Například, pokud mícháte potěry a malty s nesprávným směrem míchání, může se stát, že  nerozmíchané části směsi se budou usazovat na okrajích nádoby. Pokud použijete nesprávnou metlu a směr míchání, Vaše míchání bude namáhavější a výsledný materiál nemusí být vhodný k další práci.

 

 

Chyba číslo 5: Příliš krátká doba míchání / nevymíchaný materiál

 

Míchat pod časovým stresem není dobrý nápad. Chyby při míchání mohou ohrozit kvalitu výsledného produktu. Pokud bude doba nebo intenzita míchání příliš krátká, nemůže být zaručena homogenita všech složek. Vady na rychle připravovaných směsích na sebe nenechají dlouho čekat. Nejčastěji to bývá nedostatečná přilnavost, která způsobí oddělování, odpadávání vrstev, tvorbu trhlin a pod.

 

 

Chyba číslo 6: Silně zašpiněné míchací metly

 

A teď ruku na srdce. Jak často čistíte míchací metly? Pravidelně po každé práci? – pokud je Vaše odpověď ne, měli byste to dělat do budoucna častěji. Suché zbytky materiálu se mohou dostat do nového materiálu a snížit jeho kvalitu. V horším případě mohou odpadávající usazeniny z metel úplně znehodnotit míchanou směs. Metly, které se pravidelně nečistí, se rychleji opotřebovávají a je nutné je častěji měnit. Také dochází k nadměrnému zatížení míchadla v důsledku nevyvážené metly se zbytky staré malty.

 

Čistiaci systém

 

 

Chyba číslo 7: Míchadlo s nedostatečnou rychlostí

 

Je velmi důležité vybrat si správnou rychlost míchání. Některé materiály si vyžadují vysokou rychlost míchání, jiné zase opačně – nízkou rychlost. Je důležité řídit se doporučeními výrobců míchaných směsí. Některé materiály se vysokými rychlostmi míchání velmi provzdušní a potom se na jejich površích vytvářejí krátery po unikajícím vzduchu. Tyto jevy jsou při finálních površích nežádoucí.

 

Pokud je rychlost příliš nízká, složky míchaného materiálu (tekuté & práškové) nebudou dokonale smíchané a kvalita výsledného díla je nejistá.

 

Rozpoznejte chyby při míchání – Vyvarujte se chybám při míchání: Ušetříte čas i peníze na každém staveništi.

 

 

12/2015


Zpět
Copyright 2014 - 2019 © ALLMEDIA, spol. s r.o. - organizační složka Všechna práva vyhrazena.
design: Studio 001 Vytvárame eshopy - All4Shop.sk Vytvárame eshopy